...tento kútik, ten môj domov, najradšej mám na svete... alebo ako sa mi býva na dedine

Autor: Norika Kováčiková | 11.9.2015 o 5:08 | Karma článku: 10,48 | Prečítané:  886x

Vo väčšine prípadov počúvam od známych, ktorí sa presťahovali z mesta na dedinu, že si ešte nezvykli, že to dlhšie potrvá kým sa zžijú s vidiekom, že tí miestni ľudia sú divní... So mnou je to iné. Ja som sa nemohla dočkať.

Mám potrebu všetkým ľuďom povedať, že život na dedine zbožňujem. Čakala som tri roky, kým som sa utvrdila v tom, že to nebola len prvotná eufória. Náš dom je taký malý, len pre mňa s manželom a našich dvoch psov. Napriek tomu sa na návrat domov vždy teším a bývanie v ňom môžem prirovnať pobytu v sanatóriu. Liečim si v ňom dušu poznačenú každodenným bojom podnikateľa so štátom. ( O tom ale inokedy.)

Na dedine kamkoľvek prídete, cítite sa ako v kruhu rodiny. Každý sa každému pozdraví, každý sa opýta ako sa máte, poznáte sa s tetami v obchode, so starostom, s jeho sekretárkou, s farárom, s krčmárom...

V malých potravinách neminiete pol výplaty ako v hypermarkete, trošku musíte možno zaimprovizovať pri výbere, ale poradíte si a ste na seba hrdí. Keď čakáte v rade pri pokladni, dozviete sa všetko - kedy je futbal, kedy príde pojazdný predavač so zeleninou, kto sa žení, kto zomrel...

Zbožňujem nedeľné letné rána, keď vyjdem na terasu s hrnčekom voňavej kávy a sused mi kýva a želá dobré ránko, a je to také úprimné, že mi je až do plaču, keď si spomeniem na dvadsať rokov v činžiaku, kde som ani nevedela, či idem vo výťahu so susedom alebo s cudzím človekom.

Len kúsok vlastnej hrudy ma urobil takou šťastnou, že mám niekedy chuť objať náš domček. Kúsok záhradky, kde si zababrem od hliny ruky, susedia, čo prídu večer na pohárik vínka, naši šťastní psi, pesničky v obecnom rozhlase, vianoční koledníci, ples v kulturáku, vatra SNP za dedinou...toto v meste nezažiješ nikdy. Bývať na dedine bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote. Škoda, že neprišlo oveľa skôr.

Ale ja to dobehnem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?